atslēgvārdi

atslēgvārdi
2023-04-27 06:28

E-komercijas pētījums: visbiežāk pirkumus internetā veic vakaros

E-komercijas pētījums: visbiežāk pirkumus internetā veic vakaros

Starptautiskais interneta pētījumu un tehnoloģiju uzņēmums Gemius jau astoto reizi veicis ikgadējo E-komercijas pētījumu, lai noskaidrotu Latvijas interneta lietotāju iepirkšanās paradumus tiešsaistē. Tā rezultāti liecina, ka visbiežāk aptaujātie savus tiešsaistes pirkumus veic vakara stundās. Tāpat turpina pieaugt viedtālruņu lietojums, veicot pirkumus internetā. 

Šogad Gemius E-komercijas pētījuma aptaujas anketā pirmo reizi respondentiem vaicāts, kurā diennakts laikā viņi visbiežāk veic savus pirkumus internetā, noskaidrojot, ka vairāk nekā puse aptaujāto tiešsaistē iepērkas vakarā no plkst. 18 līdz plkst. 22. Internetā pēdējo sešu mēnešu laikā iepirkušies 82 procenti aptaujāto, šim rādītājam saglabājoties stabilam. Tāpat kā pirms gada, iepirkšanos tiešsaistē interneta lietotāji veic regulāri, 68 procenti respondentu vismaz reizi mēnesī vai biežāk – 53 procenti reizi vai vairākas reizes mēnesi, bet 15 – vienu vai vairākas reizes nedēļā. Pērn vismaz reizi mēnesī internetā iepirkās 71 procents aptaujas dalībnieku.

Joprojām populārākā ierīce, no kuras interneta lietotāji veic pirkumus, ir dators (91 procents aptaujāto), taču novērojams viedtālruņu lietojuma pieaugums – ja pērn šīs ierīces pirkumiem internetā lietoja 66 procenti aptaujas dalībnieku, šogad šis rādītājs pieaudzis par diviem procentpunktiem, sasniedzot 68 procentus pētījuma respondentu. Vēl 2021. gadā viedtālruņus tiešsaistes pirkumiem lietoja 63 procenti aptaujāto.

Gada sākumā veiktajā Gemius E-komercijas pētījumā noskaidrots, ka pieaudzis to interneta lietotāju skaits, kuri plāno, ka viņu tēriņi tiešsaistē šogad samazināsies – to norādījuši 13 procenti aptaujāto, kamēr pērn šis rādītājs bija uz pusi mazāks – vien 6 procenti respondentu. Tikmēr 39 procenti pētījuma dalībnieku ir pārliecināti, ka viņu tēriņi tiešsaistē šogad nemainīsies, un šis rādītājs samazinājies vien par diviem procentpunktiem, salīdzinot ar pagājušo gadu, bet aptuveni puse aptaujāto norāda, ka viņu tēriņi tiešsaistē šogad pieaugs.

Pieaugot patērētāju tendencei iegādāties dažādus produktus internetā, pieaug arī e-komercijas uzņēmumu skaits Latvijā.  Vienlaikus ir būtiski sekot līdzi arī to kvalitātei, tāpēc jau trešo gadu pēc kārtas norisinās Latvijas e-komercijas gada balva “E-komercijas Zvaigzne”, kurā profesionāla žūrija izvērtē un nosaka labākos interneta veikalus Latvijā, tādējādi godinot šīs nozares izcilniekus un iedvesmojot arī citus uzņēmējus meklēt efektīvākos un inovatīvākos risinājumus, lai piedāvātu savus produktus internetā un attīstītu preču eksportu.

E-komercija ir lielisks veids, kā maziem un vidējiem uzņēmējiem attīstīt savu ekonomisko izaugsmi, tādēļ šogad e-komercijas gada balvas ietvaros īpašu uzmanību pievēršam tieši eksportam, mudinot komersantus pārkāpt fiziskās tirdzniecības robežas un savus produktus piedāvāt arī ārpus Latvijas robežām,” skaidro Arnis Jēkabsons, “Ekomercijas Zvaigzne 2023” žūrijas priekšsēdētājs un aģentūras “Element Digital” vadītājs, piebilstot, ka Latvijas e-komercijas gada balvas pasniegšanas ceremonija norisināsies 2. jūnijā, Tallinas ielas kvartāla kultūrtelpā “Tu Jau Zini Kur”, kā arī neklātienē balvas pasniegšanas ceremonijai būs iespējams sekot līdzi “Delfi TV” un Facebook tiešraidē.

Konkurss “Ekomercijas Zvaigzne” pirmo reizi norisinājās 2021. gadā, un tā mērķis ir izcelt labākos e-komercijas uzņēmumus Latvijā desmit dažādās kategorijās, vērtējot trīs galvenos kritērijus: e-veikala lietojamību, dizainu un inovācijas. Konkursa stratēģiskais partneris ir uzņēmums Omniva; datu partneris: Gemius Latvia; sadarbības partneri: Joom, Mozello, LMT, SEB banka, Mēness Aptieka, Balcia, Startin.lv, Red Jackets, Element Digital, Httpool; informatīvie partneri: Delfi, TV3 Group Latvija, Ir Nauda, Kursors.lv, Labs of Latvia. 

Gemius E-komercijas pētījums veidots, izmantojot interneta aptauju gemiusAdHoc. Pētījuma pamatā ir dati, kas iegūti ar izlecošo interneta anketu palīdzību, kas tika rādītas pēc nejaušības principa izvēlētiem interneta lietotājiem Latvijas populārākajos portālos. Šogad pētījums veikts no 18. janvāra līdz 27. martam, aptaujājot 2038 respondentus vecuma grupā no 18 līdz 74 gadiem.

Lai uzzinātu vairāk par pētījumu un iespēju iepazīties ar visiem datiem, aicinām sazināties ar Gemius Latvia, rakstot uz contact@gemius.lv.

gemiusAdHoc ir pētījumi individuālām biznesa vajadzībām ar iespēju noskaidrot sabiedrības viedokli par jebkuru tematu, jautājumu vai nozari.

Gemius - starptautisks interneta pētniecības uzņēmums, kas piedāvā profesionālus pētniecības risinājumus, konsultācijas, analīzi un rekomendācijas tiešsaistes vidē bāzētiem uzņēmumiem. Uzņēmuma piedāvātie risinājumi ir ikdienas darbības pamatā vairāk kā divos tūkstošos uzņēmumu dažādos tirgus sektoros visā pasaulē. Dibināts 1999. gadā, Gemius šobrīd darbojas vairāk kā 30 tirgos Eiropā, Tuvajos Austrumos un Āfrikā. Pētījumos tiek izmantota uzņēmuma izstrādātie metodoloģiskie risinājumi, kas ir saskaņoti ar starptautiski atzīto ICC/ESOMAR kodeksu. Vairāk: www.gemius.lv.

To clipboard> Drukuj

Satura veids

ziņas & infografiki

Nozare

Tirdzniecība

Valsts

Latvija

Vēlaties uzzināt vairāk?

Sazināties ar mums

Saņem svarīgākos jaunumus vienā e-pastā!

Abonē jaunumu vēstuli